zakłady produkcji mierników elektrycznych ERA
czerwiec 2007
Zakłady Elektrotechniczne "ERA" powstały w roku 1926 i produkowały proste urządzenia elektryczne, a powinny słynąć z chyba najczęściej zmienianej nazwy zakładu w Polsce. Do 1939 działały jako Spółka Akcyjna ERA. W czasie okupacji nadzór nad nimi sprawowała firma Simens-Schuckert Berlin. Po 1945 reaktywowały działalność jako Zakłady Wytwórcze Przyrządów Pomiarowych "ERA". W 1957 zakłady przyjeły nazwę "Zakłady Wytwórcze Przyrządów Pomiarowych im. Janka Krasickiego" zmieniając profil produkcji na bardziej zaawansowane urządzenia miernicze. W 1964 znów zmienia się nazwa - "ERA" Zakłady Wytwórcze Przyrządów Pomiarowych im. Janka Krasickiego z siedzibą w Warszawie. W 1976 zakłady zostały ponownie przemianowane na Centrum Naukowo-Produkcyjne Technik Komputerowych i Pomiarów w Warszawie, a w 1985 - Fabryka Mierników i Komputerów "ERA". Zakłady upadły najprawdopodobniej w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku. Kompleks składa się z budynków zakładu i przedwojennej willi w której mieszkał fabyrkant. Budynki produkcyjne złożone są z 2 części - jedna z nich wybudowana została przed wojną, druga - po niej, w latach 60-tych lub 70-tych. W ostatnich latach zostało wyburzone parterowe pomieszczenie fabryczne, z czterech stron otoczone trzypiętrową częścią budynku, tworząc swoisty wewnętrzny 'dziedziniec'. Drugie piętro zostało zaadaptowane jako miejsce do rozgrywania gier paintballowych ("Paintball fearhouse")
Obecnie wewnątrz willi trwają prace remontowe. Według informacji uzsykanych od strażnika obiektu cały kompleks ma zostać zamieniony na mieszkania (lofty)

zdjęcia wykonane przez Adama i Maćka standratowym sprzętem

poczekaj cierpliwie aż załadują się wszystkie zdjęcia - dzięki temu będziesz mógł/mogła zobaczyć komentarz po najechaniu kursorem na zdjęcie